SEO Nedir?

SEO Nedir? , Google, Bing ve Yahoo gibi çok sayıda arama motorunda çıkan sonuçların optimize edilmesi anlamına gelmektedir. SEO kelimesinin Türkçe karşılığı arama motoru optimizasyonu olmaktadır.

Arama motoru optimizasyonu, internet üzerinde arama yapan kullanıcıların, en doğru sayfaya yönlendirilebilmesi ve aradığını bulabilmesi için yapılan optimizasyonlardır. Arama optimizasyonu Google tarafından yapılır, ancak aynı zamanda web siteleri ve sayfaları tarafından da yapılması gerekmektedir.

SEO, web sitelerinin arama motoru sonuçlarında var olabilmek ve hatta üst sıralara çıkabilme için yapılan iyileştirmeleri de kapsamaktadır.

Anahtar kelimeler, textler, görseller, ürünler, sayfa içerisinde bulunan linkler ve sayfa tasarımı gibi web sitesi içerisinde yer alan her şey SEO iyileştirmelerine dahil olmaktadır.

Google üzerinde yapılan aramalarda web sitenizin çıkabilmesi için sayfa içerisindeki tüm bileşenlerin ve bilgilerin iyileştirilmesi ve hedef kitleye göre düzeltilmesi gerekir.

SEO Açılımı Nedir?

SEO kelimesi; Search Engine Optimization kelimelerinin kısaltılmış halidir. Ancak bu durum genel olarak SEO olarak bilinir ve bu şekilde tarif edilir. SEO kelimesinin Türkçe karşılığı ise arama motoru optimizasyonudur. SEO ayarları, arama motorlarında çıkan sonuca direkt olarak etki eder.

Neden SEO Yaptırmalıyız?

İnternet ortamında oluşturduğunuz ve sahibi olduğunuz bir web sitesinin her zaman bir amacı bulunmaktadır. Oluşturulan web sitesi; ürün veya hizmet satmak, kullanıcıları bilgilendirmek ve blog sitesi şeklinde olabilir.

Amaç ne olursa olsun web sitelerinin internet kullanıcılarına ulaşmaları ve trafik çekmeleri gerekmektedir. Trafik çekmeyen web siteleri, amaçlarına ulaşamayacakları gibi herhangi bir maddi kazanç da elde edemezler.

SEO, web sitelerinin internet ortamında var olmasını, hedef kitlelerine ulaşmasını ve arama motoru sonuçlarında üst sıralara çıkmasını sağlamaktadır. Ancak arama motorlarında üst sıralara çıkmak ve trafik çekmek için basit SEO iyileştirmeleri yetersiz kalır.

Bu sebeple, profesyonel SEO desteğine ihtiyaç duyulmaktadır. İnternet ortamında yer alan kullanıcılara ulaşmak, ürün ya da hizmet satmak ve uzun süre bu ortamda var olabilmek isteyen her web sitesinin SEO yaptırması gerekmektedir.

Aksi takdirde web siteleri, arama motoru sonuçlarında yer almaz, trafik çekmez ve herhangi bir maddi kazanç getirmez.

SEO Nasıl Yapılır?

SEO, göründüğü kadar basit olan bir işlem değildir. İnternet ortamında yer alan her web sitesinin kendine belirlediği hedef kitleler bulunmaktadır. Bu hedef kitlelere ulaşmak için de birçok hususa dikkat edilerek SEO ayarları yapılmalıdır. SEO ayarları ve iyileştirmeleri aşağıdaki şekilde yapılır;

  • Anahtar kelime araştırması, takibi ve kullanımı
  • İçerik yazımı ve içerikte anahtar kelime kullanımı
  • Web sayfasında kullanılacak görseller
  • Doğru veri ve meta kullanımı
  • Sayfa hızı kontrolü ve iyileştirilmesi
  • Mobil uygunluk ve mobil SEO ayarları

Basit maddeler halinde yukarıdaki kurallara dikkat edilerek SEO ayarları yaptırılır. Ancak SEO sadece bunlarla sabit kalmaz. Sürekli olarak değişir ve sayfanın da kendini doğru yönde geliştirmesi gerekir.

SEO Fiyatları Ne Kadar?

SEO, basit anlamda bilgili site sahipleri tarafından yapılabilir ancak bu web sitesi için yeterli olmaz. Bu sebeple, profesyonel bir SEO danışmanı‘nın desteğine ihtiyaç duyulur.

Profesyonel SEO desteğinin alınabileceği kişiler ise SEO uzmanlarıdır. SEO iyileştirmesi ve ayarlamaları için uzmanlar ve firmalar birbirinden farklı fiyatlar belirleyebilir. Ancak SEO hizmetinde dikkat edilmesi gereken tek nokta fiyat değildir. Alınacak  hizmetin ve hizmeti verenin yeterliliği de araştırılmalıdır.

SEO Nasıl Öğrenilir?

SEO öğrenmek sadece bir günde ya da tek bir seferde yapılacak bir şey değildir. SEO uzmanı olmak isteyen kişilerin uzun bir maratondan geçmesi gerekir. SEO uzmanı olmak için ücretli ve ücretsiz eğitimlerden yararlanmak ve öğrenilen bilgileri bir web sayfasında deneyimlemek gerekmektedir.

Daha fazla güvenilir kaynak için Google’ın Web Yöneticisi yönergelerinde sizler için kaliteli ve açıklayıcı içerikler vardır.